ISSN:1302-9940
Home | About Journal | Editorial Board | Scientific Committee | Information To Authors | Archive | Contact | Türkçe
Corticosteroid Related Allergic Reactions [J Child]
J Child. 2017; 17(1): 4-11 | DOI: 10.5222/j.child.2017.004  

Corticosteroid Related Allergic Reactions

Pınar Gökmirza Özdemir, Mehtap Yazıcıoğlu
Department of Pediatric Allergy and Immunology, Trakya University, Edirne, Turkey

Corticosteroids are being used due to their antiinflammatory effects around worldwide. The reactions which are related to their pharmacological properties and their metabolic side effects are well known. But they can also cause hypersensitivity reactions. They are commonly used in allergic diseases and the hypersensitivity reactions related to corticosteroids are often be misdiagnosed as the reaction related to the underlying disease.
In this article, we aimed to discuss clinical features and management of hypersensitivitiy reactions induced by corticosteroids.

Keywords: Corticosteroid, allergy, contact dermatitis


Kortikosteroidler ile İlişkili Allerjik Reaksiyonlar

Pınar Gökmirza Özdemir, Mehtap Yazıcıoğlu
Trakya Üniversitesi Tıp fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Çocuk immünolojisi ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı, Edirne

Kortikosteroidler antiinflamatuar etkilerinden dolayı tüm dünyada oldukça yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Metabolik yan etkileri ile farmakolojik özelliklerine bağlı reaksiyonlar iyi bilinmektedir. Bu özelliklerinden bağımsız olarak aşırı duyarlılık reaksiyonlarına da neden olabilirler. Ancak alerjik hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılmaları; kortikosteroidlere bağlı aşırı duyarlılık reaksiyonlarının yanlışlıkla altta yatan alerjik hastalığa bağlı olduğu şeklinde yorumlanmasına ve çoğu zaman gözden kaçmasına sebep olmaktadır. Kortikosteroidlerle oluşan tüm alerjik reaksiyonların sıklığı %0.1-0.3 arasında tahmin edilmektedir.
Bu yazıda kortikosteroidlerin molekül yapıları ve buna bağlı olarak yapılan sınıflama, kortikosteroidlerle immünolojik mekanizmalarla oluşan alerjik reaksiyonların klinik bulguları, tanı ve tedavisi ile ilgili konular ele alınacaktır.

Anahtar Kelimeler: Kortikosteroid, allerji, kontakt dermatit


Pınar Gökmirza Özdemir, Mehtap Yazıcıoğlu. Corticosteroid Related Allergic Reactions. J Child. 2017; 17(1): 4-11

Corresponding Author: Pınar Gökmirza Özdemir, Türkiye


TOOLS
Full Text PDF
Print
Download citation
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
Share with email
Share
Send email to author

Similar articles
PubMed
Google Scholar


LookUs & OnlineMakale